Jak zrobić domowy majonez?

Majonez to jeden z najbardziej znanych i popularnych składników potraw. Używa się go samego jako dodatek do jajek, kanapek lub sałatek. Ze względu na swój smak jest dodawany również do rożnego rodzaju sosów i dipów. Żaden hamburger czy sałatka nie były by tak smaczne gdyby nie było w nich majonezu. Niestety ze względu na krótką trwałość producenci majonezu dodają do niego rożnych składników mających przedłużyć jego trwałość. Tym samym majonez który z natury jest bardzo zdrowy i zawiera wiele składników potrzebnych organizmowi traci wiele ze swoich wartości. Majonez jednak można zrobić samemu w domu. Nie wymaga to specjalnych umiejętności , a składniki są proste do zdobycia.

Jak samemu zrobić domowy majonez?

Do zrobienia majonezu jaki robiły nasze prababcie będzie nam potrzebne kilka składników;

– 1 jajko

– 1 łyżeczka musztardy

– 1 łyżeczka octu winnego białego lub soku z cytryny

– 350 ml oleju lub oliwy z oliwek

– sól i pieprz do smaku

Jajko do majonezu wyjmujemy z lodówki wcześniej, nie może być zimne. Najlepiej jeśli ma temperaturę pomieszczenia. Wbijamy jajko do wysokiego naczynia, dodajemy musztardę, ocet lub sok z cytryny oraz sól i pieprz. Całość dokładnie miksujemy na wolnych obrotach stopniowo dolewając olej, aż masa stanie się gęsta, jasna i puszysta.

Domowy majonez nie zawiera konserwantów więc psuje się szybciej, dlatego należy przechowywać go w lodówce i zużyć jak najszybciej. Za to z całą pewnością zachwyci swym smakiem nie tylko nas samych ale również gości, którym zaserwujemy sałatkę lub jajka z takim domowym majonezem.

Majonez wegański.

Jak wiele produktów w dzisiejszych czasach majonez ma również swoja wersję wegańską. Jest ona o wiele mniej kaloryczna niż jej wersja tradycyjna. Wykonanie majonezu wegańskiego jest takie samo jak zwykłego, różnią się jednak składniki;

– 200 ml mleka sojowego

– 550-650 ml oleju lub oliwy

– 2 czubate łyżki musztardy

– 5 łyżek octu

– 1 łyżka soli kala namak (nadaje majonezowi jajeczny posmak)

– 1 łyżka miodu, melasy lub syropu kukurydzianego

– 1/3 łyżeczki pieprzu mielonego

Składniki łączymy w ten sam sposób co w majonezie tradycyjnym. Majonez wegański można jednak przechowywać trochę dłużej niż zwykły.

Poprzedni artykuł12 potraw wigilijnych – opis tradycji
Następny artykułPrzepis na naleśniki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj