Przepis na naleśniki

Naleśniki są potrawą znaną od tysiącleci. Pierwsze wzmianki o naleśnikach pochodzą z V w. p.n.e ze starożytnej Grecji, ale na całym świecie można spotkać różne rodzaje tej skromnej i prostej potrawy. Od francuskich crêpes, przez afrykańskie injera,  po znane amerykańskie hotcakes czy meksykańskie tortille. Wykonywane z rożnej maki i dodatków, występujące pod rożnymi nazwami i kształtami, niepodzielnie królują na całym świecie jako danie nie tylko śniadaniowe. W Polsce najbardziej znaną wersją są naleśniki z mąki pszennej, których wykonanie jest bardzo proste.

Jak zrobić samodzielnie naleśniki?

Do podstawy naleśników potrzeba bardzo niewiele produktów. Na porcje dla 4 osób będziemy potrzebowali;

– mleko 1,5 szklanki

– woda 1,5 szklanki

– 2 jajka

– 2 szklanki maki pszennej

– szczypta soli.

Mleko, wodę, mąkę, jajka i sól wymieszać w misce. Jeśli nie spożywamy mleka bez problemu możemy zastąpić je sama wodą w tej samej ilości. Jeśli zamiast zwykłej wody dodamy do ciasta wody gazowanej ciasto uzyska większa puszystość.

Wiele osób rezygnuje z robienia naleśników gdyż twierdza że ciasto im nie wychodzi i przywiera do patelni. Tajemnicą dobrego ciasta jest konsystencja. Nie zawsze jajka są tej samej wielkości lub mąka takiej samej jakości. Dobrym sposobem jest zatem test łyżki. W gotowym cieście zanurzamy łyżkę. Po wyjęciu ciasto powinno swobodnie spływać z łyżki, jednak pozostając na niej.

naleśników nie należy smażyć na dużej ilości tłuszczu i na zbyt dużym ogniu. Patelnia musi być bardzo dobrze rozgrzana i tylko lekko posmarowana kawałkiem słoniny.  Ciasto najlepiej jest nalewać łyżką do zupy, kolistym ruchem od góry lekko pochylonej patelni. Smażymy aż naleśnik przy poruszeniu patelnią sam się od niej odklei, po czym przekładamy na druga stronę i dajemy plackowi jeszcze 2-3 minuty. Gotowe.

Czym wypełnić naleśniki?

Główny charakter naleśnika to, to czym jest wypełniony. W tej materii główna rolę graja nasze gusta kulinarne i fantazja w kuchni.

Farsz do naleśników może być zrobiony na słodko, z sera połączonego z miodem żółtkiem i rodzynkami lub z duszonych ewentualnie świeżych owoców. Wtedy można podać naleśniki z kwaśną śmietanką lub sosem owocowym.

Można też zrobić farsz mięsny, lub warzywny a nawet rybny. W przypadku naleśników nasza wyobraźnia kulinarna nie ma żadnych ograniczeń.

Sprawdź również https://jak-kupic.pl/ranking-sokowirowek/

Poprzedni artykułJak zrobić domowy majonez?
Następny artykułJak ugotować jajka na miękko?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj