Garnki żeliwne to naczynia używane od wielu, wielu lat. Doskonale wpływają na przygotowywane przez nas potrawy, trzeba o nie jednak odpowiednio dbać, a i przy gotowaniu należy na naczynia zwrócić szczególną uwagę. W czym przerastają one jednak inne garnki? Żeliwo emaliowane nie wchłania zapachów ani wilgoci i nie tworzą się na nim plamy oraz przebarwienia. Naczynia żeliwne trudno uszkodzić – nie szczerbią się i nie rysują podczas zwykłego użytkowania. Jest to inwestycja na długie lata!
Jak używać garnka żeliwnego?
Chociaż nie można zaprzeczyć, że garnek żeliwny ma masę zalet, to jednak jego użytkowanie, nie należy do najprostszych. Garnki żeliwne emaliowane nie lubią nagłych zmian temperatur, dlatego przełożenie garnka żeliwnego z lodówki do gorącego piekarnika, mogłoby się okazać dla niego wręcz zabójcze. Do piekarnika wkładamy naczynie o temperaturze pokojowej. Z tego samego powodu nie należy do rozgrzanego naczynia, w trakcie lub po gotowaniu, wlewać zimnej wody. Garnków żeliwnych nie należy rozgrzewać całkowicie pustych, środek powinien być przynajmniej natłuszczony. Garnki żeliwne nadają się szczególnie do gotowania dań jednogarnkowych, sosów czy zup na wolnym ogniu. Dzięki grubości naczynia potrawa nie będzie przywierała do naczynia, a ciepło będzie się rozkładać równomiernie. Gotowanie na wolnym ogniu w garnku żeliwnym jest ekonomiczne i ekologiczne, a do tego zdrowe- żeliwo zatrzymuje w naszej potrawie wszystkie jej właściwości. Od nas możemy dodać, że spaghetti bolognese przygotowane w garnku żeliwnym emaliowanym smakuje o niebo lepiej!
Jak pielęgnować i przechowywać garnki żeliwne?
Po każdym użyciu należy zaczekać, aż garnek żeliwny całkowicie ostygnie, a następnie myjemy go gorącą wodą z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń. Warto wiedzieć, że nasze babcie czyściły naczynie sodą oczyszczoną. Do mycia garnka żeliwnego zdecydowanie nie należy używać drapaków, ani ostrych myjek, odradzane jest również mycie w zmywarce. Garnki z surowego żeliwna po myciu należy dobrze pokryć cienką warstwą oleju. Naczynia przechowujemy w przewiewnych, czystych i suchych szafkach.
Czy garnki żeliwne nadają się na kuchnie indukcyjne?
Żeliwo jest to materiał ferromagnetyczny, co oznacza, że jest wręcz stworzony do gotowania na kuchenkach indukcyjnych! Co ciekawe, na kuchence gazowej, na średnim palniku, rozgrzanie garnka żeliwnego zajmuje nawet do dziesięciu minut, natomiast kuchenka indukcyjna nagrzewa żeliwo już w kilkanaście sekund! Należy jednak pamiętać, aby raczej nie nastawiać kuchenki na najwyższą moc, kiedy gotujemy coś w garnku żeliwnym, naczynie może wówczas się wypaczyć i przegrzać. Lepiej gotować z nim potrawy powoli, na niskiej mocy kuchenki – będzie to oszczędzę, zdrowe i ekologiczne. Wpłynie nie tylko na komfort gotowania, ale również na smak potrawy.
Warto kupić brytfannę żeliwną?
Brytfanna żeliwna to podobnie najbardziej wytrzymałe naczynie jakiego możemy użyć do zapiekania w piekarniku. Podobnie jak w przypadku garnka żeliwnego jest to inwestycja na długie lata. Brytfanny żeliwne są doskonałe do smażenia, zapiekania i podduszania potrawy. Można ich używać zarówno w piekarniku jak i na każdej kuchence. To wielofunkcyjne naczynie, które przyda się w każdej kuchni! Brytfanna żeliwna, podobnie jak garnek żeliwny doskonale rozprowadza i na długo utrzymuje ciepło wewnątrz naczynia oraz jest długowieczna.
Garnki żeliwne, garnek żeliwny -> https://naczynia.olkusz.pl/pl/c/Garnki-zeliwne/523
Brytfanna żeliwna, brytfanny żeliwne -> https://naczynia.olkusz.pl/brytfanny-zeliwne