Przestrzeganie diety: 7 sposobów, jak utrzymać dietę przez długi czas!

Siedząca praca, szybkie tempo życia oraz brak aktywności fizycznej spowodowały, że otyłość stała się powszechna w nowoczesnym świecie. Trudno znaleźć czas na częste treningi lub wizyty na siłowni, dlatego większość osób walczy z nadmiarowym tłuszczem za pomocą różnych diet. Te wymagają jednak samodyscypliny i silnej woli. Jak utrzymać dietę przez dłuższy czas, aż widoczne będą efekty ciężkiej pracy? Warto zacząć już od odpowiedniego podejścia do samego odchudzania. Poniżej znajdziesz kilka cennych porad, jak osiągnąć sukces i zrzucić niepotrzebne kilogramy.

Odpowiednie podejście do diety to podstawa

Stosując bardzo rygorystyczne zasady, szybko ulegniesz pokusie sięgnięcia po coś zabronionego. Jest to często równoważne z porażką. Motywacja opada niczym przekłuty balonik, a Ty sięgasz po więcej słodyczy i tłustego jedzenia, by doładować się endorfinami. Tym samym do organizmu trafia ogromna ilość kilokalorii, których nie jesteś w stanie zużyć. Następnego dnia efekt widoczny jest na wadze. Jak uniknąć tego błędnego koła? Zmień swoje nastawienie do diety!

  • W czasie diety nie musisz być głodny! Prawidłowo zbilansowane posiłki w diecie pudełkowej dostarczają dokładnie tyle kilokalorii, ile potrzebujesz na co dzień. Dzięki temu nie musisz sięgać po dodatkowe potrawy.
  • Wybór ekologicznych, zdrowych produktów, a następnie odpowiednie ich przyrządzanie zabiera mnóstwo czasu. Wielu ludzi po prostu nie ma kiedy zadbać o prawidłowe żywienie. Na szczęście mogą zamówić gotowe do jedzenia posiłki w pudełkach.
  • W czasie diety nie wolno podjadać. Ta oczywista zasada jest bardzo trudna w realizacji. Dlatego też zastanów się, w jakich sytuacjach sięgasz po coś słodkiego lub kiedy zaglądasz do lodówki. Następnie wyeliminuj takie sytuacje. Jeśli to stres zmusza Cię do podjadania, wypróbuj uspokajających nagrań i medytacji. Jeśli wieczorna nuda, znajdź sobie nowe hobby lub kup ciekawą książkę.
  • Każdy ma chwilę słabości. Od jednego zjedzonego batonika świat się nie zawali. Pozwól sobie czasem na coś „poza planem” i nie traktuj takich chwil jak porażki. Po zjedzeniu słodkości wróć do przestrzegania diety, a z czasem coraz rzadziej będziesz ulegać pokusom.
  • Mierz zamiary na siły. Nie wyznaczaj sobie zbyt trudnych celów do osiągnięcia. Jednego tygodnia schudniesz kilogram, a innego Twoja waga nawet nie drgnie. Odchudzanie to długotrwały proces.

Nie zawsze uda Ci się oprzeć pokusie. Ale dobrze zbalansowana dieta oraz mniejsza presja pozwoli Ci wytrwać w diecie znacznie dłużej. Może odchudzanie będzie trwało wtedy dłużej, ale pozytywne wyniki będą znacznie pewniejsze niż przy radykalnych dietach-cud.

Jak prawidłowo zbilansować swoją dietę?

Dieta musi być zbalansowana pod różnym kątem. Z jednej strony jest to źródło energii, niezbędnej do funkcjonowania całego organizmu. W diecie znajdować muszą się też potrzebne witaminy i składniki mineralne. W końcu nie mniej ważne są kubki smakowe: dziwna papka o nieokreślonym smaku i zapachu, choć może być bardzo zdrowa, nie sprawi żadnej przyjemności. Szybko z niej zrezygnujesz na rzecz bardziej smakowitych potraw.

Czy liczenie kilokalorii ma sens?

Podstawowa przemiana materii to ilość kalorii, jaką spala Twoje ciało w ciągu dnia. Wskaźnik ten zależny jest od wielu czynników: warunków atmosferycznych czy przemiany materii. Jeśli nie dostarczysz organizmowi odpowiedniej ilości energii, będzie on pobierał zapasy z tkanki tłuszczowej. Jednak nie jest to sytuacja pożądana. Przede wszystkim będziesz odczuwać ciągły głód. A gdy tylko pozwolisz sobie na nieco bogatszy posiłek, organizm będzie starał się jak najszybciej odbudować zapasy w postaci tłuszczu. W efekcie przytyjesz więcej, niż udało się schudnąć.

Drugim ważnym wskaźnikiem jest całkowita przemiana materii. Pokrywa ona Twoje zapotrzebowanie na wysiłek, jaki ponosisz w ciągu dnia (na przykład trening). Jeśli ćwiczysz więcej, niż dostarczysz organizmowi energii, zaczniesz chudnąć w zdrowy sposób, bez efektu jojo.

Oba wskaźniki są mocno zróżnicowane dla każdej osoby. Zależą od szybkości przemiany energii, ale i trybu życia. Internetowe kalkulatory pomogą Ci wyliczyć przybliżone wartości, na podstawie których możesz określić, jak dużo kilokalorii potrzebuje Twój organizm każdego dnia.

Witaminy i minerały

Twoje ciało potrzebuje witamin i minerałów. Ich niedobór szybko da się we znaki. Na przykład brak odpowiedniej ilości witaminy B2 może doprowadzić do stanów zapalnych skóry. Inne częste objawy niedoborów witamin znajdziesz w najbardziej popularnej w internecie encyklopedii. Podobnie ważne jest dostarczanie odpowiednich ilości minerałów i innych składników do organizmu. Dlatego też ważna jest zróżnicowana dieta, oparta o różne potrawy. Warzywa, owoce, mięsa – niczego nie powinno w niej zabraknąć.

Pamiętaj o dobrym smaku!

Bilansując dietę w odpowiednią ilość kalorii i mikroskładników, łatwo zapomnieć o rzeczy najważniejszej: dobrym smaku. Przygotowywane posiłki muszą być dobre, bo inaczej ich jedzenie stanie się szybko „karą”. A wtedy coraz częściej pojawiać się będzie pokusa sięgnięcia po coś innego, sprawdzonego.

Oprócz różnorodności, ważne jest zatem użycie odpowiednich przypraw (unikanie między innymi soli). W końcu sam sposób przygotowywania odgrywa dużą rolę. O wiele zdrowsze są potrawy gotowane na parze, niż pieczone na głębokim oleju czy na patelni.

Jak poradzić sobie z dietą, by ją utrzymać przez długi czas?

Jak widać, nie łatwo znaleźć odpowiednią dietę. Musi być zbilansowana kalorycznie pod Twoją aktywność i wagę. Wyklucza to już wszystkie uniwersalne rozwiązania „dla wszystkich”. Musisz też zadbać, by w tych kilokaloriach pomieścić wszystkie witaminy i mikroskładniki. Zadbanie, by tak zróżnicowana dieta jeszcze dobrze smakowała, nie jest łatwym zadaniem. A przecież wszystkie posiłki trzeba jeszcze odpowiednio przygotować. Każdego dnia…

Czy nie istnieje inna metoda? Oczywiście, że tak! Jest na wyciągnięcie ręki – dokładniej do kuriera, który przywiezie Ci przygotowaną pod Twoje potrzeby dietę pudełkową. Wystarczy sprawdzić renomowaną dietę pudełkową – osobiście korzystam z firmy Dietering – są to Specjaliści z wieloletnim doświadczeniem przygotują Ci jedzenie o odpowiedniej kaloryczności. Dieta taka dostarczy Ci wszystkich potrzebnych witamin i składników, byś czuł się zdrowy i pełen sił. A co najważniejsze, do Ciebie będzie należeć tylko ostatnia, najbardziej smakowita część przedsięwzięcia, czyli zjedzenie gotowych, ciepłych posiłków. Sprawdź sama, jak łatwo utrzymać dietę, gdy masz w tym wsparcie profesjonalistów!

Poprzedni artykułCzy robienie zakupów spożywczych online jest bezpieczne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj