Triki, które pomogą Ci wytrwać na diecie

Koniec roku sprzyja postanowieniom noworocznym. Z początkiem nowego roku chętnie podejmujemy decyzje o zmianach. Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest postanowienie związane ze zdrowiem i odchudzaniem.

Często tego rodzaju decyzje podejmujemy pod wpływem impulsu, a nasz entuzjazm, choć szczery, szybko znika.

Jak zatem zadbać o zdrowie i wytrwać w naszych postanowieniach?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Jak wytrwać w postanowieniu noworocznym i naprawdę zdać o swoje zdrowie.
  • Co zrobić, aby dieta nie okalała się dla nas koszmarem.

Postanowienia noworoczne mają to do siebie, że są bardzo spontaniczne, często nieprzemyślane i niestety trudne do zrealizowania. Aby ułatwić sobie wypełnienie postanowienia noworocznego, warto jego realizację rozłożyć w czasie. Zakładając sobie, że w nadchodzącym roku zgubimy kilka lub nawet kilkanaście kilogramów, nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę. Stawiając sobie bardzo wysokie wymagania, trochę sami utrudniamy sobie realizację zadania.

Od czego zacząć odchudzanie?

Po pierwsze załóż sobie realny i bezpieczny dla Twojego zdrowia cel. Przechodząc na dietę, warto pamiętać, że „diety- cud”, obiecujące nam szybki spadek wagi, to rozwiązanie złe dla naszego organizmu. Zrównoważona dieta dla naszego organizmu to taka, która zakłada dobry i zbilansowany plan żywieniowy, wraz z deficytem kalorii dopasowanym do naszych indywidualnych potrzeb. Odpowiednio dopasowana dieta pozwala na stopniowe zrzucanie nadprogramowych kilogramów bez obawy o nasze zdrowie i ewentualne złe konsekwencje. Jak to zrobić? Dobrym pomysłem będzie konsultacja z dietetykiem, który pomoże w ułożeniu prawidłowego planu żywieniowego. Obliczy indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne i wskaże tempo procesu odchudzania. Szybkość z jaką rozrzucamy zbędne kilogramy jest bardzo istotna. Im wolniej chudniemy, tym lepiej dla naszego organizuj. Wtedy mamy też mniejsze szanse na to, że dopadnie nas efekt jo-jo. Skutkiem dobrego odchudzania jest nie tylko zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także brak ponownego zwiększenia masy ciała po zakończeniu diety.

Przed pierwszą wizytą u dietetyka, warto zrobić komplet badań. Chodzi tutaj o takie podstawowe badania jak: morfologia, poziom hormonów tarczycy, poziom cukru we krwi, próby wątrobowe oraz badanie moczu. Dodatkowo nie zaszkodzi też określenie naszego poziomu żelaza, witaminy D oraz wapnia. Te dwa ostatnie badania są szczególnie istotne w przypadku, kiedy mamy zdiagnozowane problemy z tarczycą.

Odchudzanie może być przyjemne

Dieta wcale nie musi być dla nas koszmarem. Układając dietę z pomocą specjalisty, mamy możliwość stworzenia jadłospisu, który będzie zbilansowany, różnorodny i smaczny jednocześnie. W trakcie wizyty należy wypytać osobę układającą dietę o wszelkie możliwe zamienniki. To ważne, zwłaszcza jeśli jesteśmy na coś uczuleni lub wiemy, że jakichś produktów po prostu nie lubimy. Jednocześnie wiele osób przechodzących na dietę szybko porzuca swoje postanowienie, ponieważ ich dieta jest albo zbyt monotonna, albo nazbyt czasochłonna i droga. Warto zatem poprosić dietetyka o takie ułożenie diety, aby nasz jadłospis na przykład nie wymagał gotowania codziennie innego obiadu lub nie zawierał produktów, które sprzedawane są w dużych opakowaniach, a nam potrzebne w tygodniu diety jest jedynie 100 gram tego produktu. To zniechęca i irytuje, i wcale nie pomaga w wytrwaniu w naszym postanowieniu. Ułatwieniem w przygotowywaniu posiłków na diecie, często bardzo bogatej w warzywa i owoce, są blendery. Z pomocą tych urządzeń przygotujemy pyszne koktajle, zupy- krem, sosy i dip, zgodne z zasadami ułożone dla nas diety.

Co równie ważne nasza dieta jest dobrze skomponowana tylko wtedy, kiedy stosując ją, w praktyce, nie mamy wrażenia, że zaraz rzucimy się do lodówki w poszukiwaniu niezdrowych przekąsek. Dobra dieta to taka, która nas nasyca, a nie sprawia, że czujemy niepohamowany głód i niemal odliczamy minuty do kolejnego posiłku.

Pomocne triki dla osób odchudzających się – jak uniknąć zniechęcenia?

Będąc na diecie i pilnując kalorii jesteśmy bardzo nastawieni na sukces. Psychologowie udowodnili, że możemy pomóc sobie na diecie. Jak? Na przykład nakładając posiłki na mniejszy talerz. Wydaje nam się wtedy, że jemy więcej. Warto też wyrzucić lub oddać wszystkie słodycze, jakie mamy domu. Wtedy nic nas nie kusi. Poza tym dobrym sposobem jest planowanie zakupów na kilka dni i robienie ich według sporządzonej wcześniej listy. Idąc między sklepowymi pólkami, szukamy tylko tych produktów, które mamy na liście zakupowej.  Czas odchudzania możemy sobie też ułatwić poprzez uproszczenie samej czynności gotowania. Przygotowywanie posiłków na dwa dni do przodu, bez marnowania żywności i długich godzin w kuchni, to także istotny czynnik, sprawiający, że dieta okaże się sukcesem.

Podsumowując, realizacja postanowienia noworocznego w postaci diety odchudzającej, uda się tylko wtedy, gdy rozłożymy realizację postanowienia w czasie i założymy sobie realne cele do zrealizowania. Pomocne w  realizacji postanowienia są też takie rzeczy, jak dobry plan żywieniowy, ułożony w zgodzie z naszymi potrzebami, a także wsparcie ze strony specjalisty.

Poprzedni artykułWyposażenie lokalu gastronomicznego – w co warto zainwestować?
Następny artykułDlaczego warto spróbować przejść na dietę pudełkową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj